İçerik Budaması Nedir ? SEO için Neden Önemlidir ?

1/7

Web siteniz çok büyükse binlerce blog yayınları ve yüz binlerce ürün sayfasına sahipse içerik budaması SEO stratejinizin bir parçasını oluşturmalıdır.

SEO ile ilgilenenler olarak web sitesine değer katan içerikler hakkında bir çok kez araştırmalar yaptık, basitçe ifade edersek içeriklerimiz, kitlemiz için faydalı olmalı ve arama motorları için optimize edilmiş olmalıydı. Bu sayede sitemiz trafik alabilir ve ürün sayfalarımıza trafik çekebilirdik. Web sitemize içerik eklemek ve güncellemek, arama motorlarının sitemizi güncel ve yararlı olduğunu düşündürecek ve sıralamalarımızı daha çok iyileştirecekti. Fakat yıllar önce ürettiğimiz içerikler ve sayfalar bu yıllarda geçerliliğini yitirebilir ve kullanıcılar artık eski tavsiyelerle ilgilenmeyip yeni tavsiyeler almak isteyebilir. Bu durumda eski içeriklerimizi yenileyip veya kaldırarak içerik budamasına başlayabiliriz.

Nedir içerik budaması ?

İçerik budaması, düşük değerli içeriğe sahip sayfaların kaldırılması işlemidir. Fakat içeriğinizi kaldırmadan önce değerli olup olmadığını düşünürken göz önünde bulundurmanız gereken birçok faktör vardır. Bu faktörler neler ?

  • Sayfa trafik alıyor mu ve dönüşüm sağlıyor mu ? Bu değeri Google Analytics hesabınızdan kontrol edebilirsiniz.
  • Sayfanın siteye faydalı olabilecek değerli backlinkleri var mı ? Bu değerleri en iyi şekilde anlamak için Majestic, LinkSearchTools, Moz, Ahrefs gibi araçlardan faydalanabilirsiniz veya Google Search Console’undan ücretsiz şekilde gelen backlinkleri görebilirsiniz.
  • Sayfa bir sorguya cevap veriyor mu veya kitlenize değer katıyor mu ? Eğlendiriyor mu, eğitiyor mu, meşgul mü ediyor ?
  • Sayfa kullanıcının sitede kalmasını teşvik ediyor mu ? İçeriği okuyor mu yoksa hemen geri mi çıkıyor ? Kullanıcıların davranışlarını anlayabilmek için Google Analytics ve Metrica araçlarını kullanabilirsiniz.

Eğer bu soruların cevabı “hayır” ise içerik budama işlemlerine başlamanız gerekebilir.

İçerik budamasının faydaları nelerdir ?

  • Kitlenize yalnızda güncel ve doğru bilgiler sunarak kitlenizle olan ilişkinizi geliştirebilir ve daha yakından iletişim kurabilirsiniz.
  • Tarama bütçenizinde ki israfı aza düşürebilirsiniz. (Arama motorlarının değersiz içeriklerinizi okumasını değersiz sayfalarınızda uzun süre geçirmelerini istemezsiniz.)

SEO danışmanlığı verdiğim bir firma ile içerik budama çalışması yaparak SEO görünürlüğünde %40 ‘lık (11,678 ‘den 14,715 ‘e) büyüme yakaladık.

Tabii ki de değersiz olan tüm sayfalarını silip kurtulalım diye düşünmeyin. Zayıf içeriğe sahip sayfalarınıza yeni değerler katabilecekseniz veya yeni bakış açısıyla içeriğinizi güncellemeniz daha iyi sıralama almanızı sağlayabilir.

Peki bu sayfalar için “noindex” kullanamaz mıyız ?

Tabii ki “noindex” etiketleri ile değersiz sayfalarınızdan kurtulabilir indexlerin silinmesini ve arama motorlarının o sayfaları gezmesini engelleyebilirsiniz. Eğer tecrübeli bir SEO uzmanı değilseniz “noindex” kullanımını yerine içerik güncelleme işlemlerine ağırlık verin. Noindex etiketi kullanımınız dağınıksa ve doğru şekilde uygulanmazsa var olan görünürlüğünüzde düşüşler yaşayabilirsiniz.

https://www.tahayelkenci.com/icerik-budamasi-nedir-seo-icin-neden-onemlidir/ makalemi ilk kendi blogumda paylaşmıştım sorularınızı iletebilirsiniz.

Yorumunu paylaşabilirsin

İsim

E-mail