İleri Düzey 12 SEO İpucu

Reading Time: 4 minutes

SEO, dijital pazarlama dünyasının olmazsa olmazı diyebiliriz. Sıralamaları artırmak ve trafik elde etmek için vazgeçilemez.

Peki klasik SEO uygulamalarından kopup gelişmiş uygulamaların ne kadarından haberdarsınız ?

Arama motorlarında ki puanınızı artırmak için yeni taktikler yeni bilgiler edinmek için bazılarımız bir çok deneme yapıyor yada sürekli araştırıyor.

Daha fazla uzatmadan sektör ne olursa olsun işe yarayan uygulamalarınızda kesinlikle olumlu sonuç alacağınız bazı kullanışlı SEO ipuçlarını bir araya getirdim.

Hadi başlayalım.

1. Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler

SEO’nun anahtar kelimelerin kullanımına bağlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Buna bağlı olarak kısa ve genel arama terimleri kullanıyorsanız maalesef sonuçlarınız olumsuz olacaktır. En iyi uygulama, blogunuz veya sitenizde başlıklarınızı, alt başlıklarınızı seçerken “uzun kuyruk anahtar kelimeler” kullanmanız olacaktır. Bu anahtar kelimeler daha dar kapsamlı olacağı için üreteceğiniz içerikler fazla detaylı olmayacaktır ve bu nedenle etkili içerik üretebileceksiniz. Ve rekabet gücünün de az olacağını düşünürsek şansımız bir hayli artacaktır. Örneğin “seo ipuçları” kelimesinin yerine “en iyi seo ipuçları” kelimesini deneyin. İlk kelimeye göre ikinci kelimede daha iyi sıralama alma olasılığınız daha yüksektir.

2. Makale Başlığına Ekler

Makalelerinize ekleyeceğiniz bazı ufak ekler arama sonuçlarında daha olumlu sonuçlar elde etmenizi sağlayacak. Hem anahtar kelime üretmiş olup hem de rekabeti daha düşük olan kelimeler bulmamızı sağlayacak. Araştırmalar sonrası en yaygın ekler şunlardır;

  • E-book
  • Klavuz
  • En İyi X (Örn: Rize’deki En iyi Çay)
  • Yorumlar
  • Yıl (Örn: En iyi SEO ipuçları 2017)
  • PDF

3. Eski Mesajları Birleştir

Maalesef ki artık 300 kelimelik blog makaleleri ile sıralama alınan günler geride kaldı. Bu yüzden kısa ve düşük kalitede ki içerikleriniz sitenizin arama motoru gözünde ki puanını kötü etkileyebilir. Günümüz de 1000 kelimelik içerikler en güzelidir. Eski kısa blog yazılarınızı yeni bir çalışma ile birleştirip mega büyüklükte bir içerik üretmiş olabilirsiniz.

4. Yazar Kitlesinden Okuyucu Elde Edin

Sektörünüzde önde gelen sitelerde ve bloglarda markanızın adı geçmesi sizi ve içeriğinizi fark ettirmenin harika bir yoludur. Büyük bir okuyucu kitlesine sahip yazarlardan bir seferliğe mahsus markanız için yazmasını isteyebilirsiniz. Bu sayede yazarın okuyucu kitlesi markanıza ilgi duyar. Alanınız da ünlü biriyle profosyonel bir ilişki içinde olduğunuzu göstermek markanızın güvenilirliğini artırabilir.

5. Sitenize Gelen Geri Bağlantıları Temizle

Sitenize gelen tüm backlinkler (geri bağlantılar) faydalı değildir. Bağlantı profilinizi inceleyip spam olarak algılanacakbilecek bağlantıları bulun. Bu bağlantılar, başkalarının markanız hakkında yorumları, yıllar önce ki değersiz bir içerikte geçen bağlantılarınız gibi. Yapabileceğiniz kadar bu tür tüm kötü bağlantıları temizleyin. Bunun için Moz’s Open Site Explorer ‘ı kullanabilirsiniz.

6. Rakiplerinizi Sürekli Takip Edin

Rakipleriniz sizin fark edemediğiniz popüler içerikler üretiyor olabilir. İlk onlar buldu diye tüm trafik onların hakkı diyemeyiz. Daha fazla beklemeden sektörle ilgili içerik üreten insanlara ulaşarak bu durumu avantaj haline çevirebilirsiniz. Takibi en faydalı şekilde yapabilmek için Kissmetrics’in bu makalesine göz atın derim.

7. Tekrarlanan İçerikleri Silin

Büyük bir siteye sahipseniz hatta büyük bir e-ticaret siteniz varsa muhtemelen çok sayıda tekrarlanan içeriğe sahipsinizdir. Ne yazık ki, tekrarlanan içerik SEO çalışmalarınıza ciddi derecede zarar veriyor olabilir. Bu sayfalar düzenlemeye, birleştirmeye veda silmeyi deneyebilirsiniz. Yardımcı olacak bir kaynak paylaşıyorum.

8. Düşük Performans Sergileyen Sayfalardan Kurtulun

Tekrarlanan sayfalara ek olarak, bir çok e-ticaret siteleri düşük performans sergileyen sayfalara sahip. Bu sayfalar sadece sizin için değersiz değil, kullanıcılar için de değersiz aynı zamanda SEO çalışmalarınıza da zarar verir. Düşük performans sergileyen sayfaları silmek sizin için en iyisidir.

9. Hızlı ve Basit Başlıklar Tercih Edin

İnternet kullanıcılarının dikkat süreleri çok uzun değildir. Arama yapan kullanıcıları kendi sitenize çekmek için “hızlı” “basit” “etkili” gibi kelimeleri başlıklarınızda kullanabilirsiniz. Bu tür kelimeler içeriklerinizin onların ihtiyaç duydukları bilgiyi en kısa sürede vereceklerini tetikleyebilir.

10. Sürekli Multimedya Kullanın

İçeriklerinizde fotoğraf, video, ankat ve grafik gibi multimedya kullanmak faydalı bir nokta. Bu multimedya kullanımı trafik çekme, katılımı artırmak için mükemmel bir yoldur. Ayrıca çoğu blog ve siteler resimleri, videoları kendileri hazırlayıp özgünlükten faydalanmak istiyor ve daha üst sıralarda yerlerini alıyor.

11. LSI Anahtar Kelimelerini Kullanma

LSI Anahtar Kelimeler (LSI), anahtar kelimelerinizle alakalı olan uzun kuyruklu anahtar kelimelerdir. İlgili aramalar sonuçlarında ki anahtar kelimeleri içeriklerinizde bulundurmanız Google’ın içeriğinizi daha iyi tanımasına yardımcı olacaktır.

12. Maddeli Listeler Kullan

Madde halinde adlandırılmış ve adım adım hazırlanan içerikler iyi performans gösterir. Kullanıcılar aradıkları bilgiye daha kolay ulaşabileceklerdir. Ve Google içeriklerinizde ki bilgileri diğer arama sonuçlarından farklı olarak üst kısımda görüntüleyebilecek. (Google snippet) Ve bu durum kullanıcıların sitenize akın etmesini sağlayacaktır.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) için bu ileri düzey ipuçlarını kullanarak sizde sitenize, blogunuza yada markanıza trafik çekebilirsiniz ve yatırım getirisinde (YG) artış görmeye başlayabilirsiniz.

Comment
Name
Email